2009. március 29., vasárnap

Őrült VU szindróma és a MEGOLDÁS!!

Na, mint mondtam korábban, a DSP panel nélkül megkergül a VU meg még jó pár része a keverőnek.. (valszleg érintkezési problémák esetén is ez a helyzet)

Nézegettem pár dolgot és: elvileg külön van a digit és az analóg részhez "föld"..de most jön a csavar: ugyanis a ha nincs a 2 összekötve, akk megzavarodik a vezérlés.

(ez "normál" (nonszensz, elmebeteg) esetben az effektrpoci panelján keresztül történik meg)

hamarosan kép, hogy lehet ezt javítani :)




A csatlakozó a jobboldalon található (ahol a master vu is van).
Ennek a három pontnak az összeforrasztása sokban javít a vu-marhulásokon :P

(azért az analóg földnél nem árt előtte kicsit megkapargatni a festéket, mert másképp nehéz ráforrasztani :D )


Én eddig több órai próba után sem találkoztam "fantom-vu-csíkokkal".


(ettől talán kicsit zajosabb a dolog, de majd ügyködök a tápon is, remélem sikerál csökkenteni a zajt)

2009. február 20., péntek

Egyéb effektségek...

Hogy ennyire elmaradtam a blogban, annak az az oka, hogy egy eprom-égetőt építettem, amivel terveim szerint ki fogom olvasni kiolvastam a dsp-panelon lévő eeprom-ot (27C512), áttanulmányozom, és átírom valami jobbra :)


A programozó a http://www.qsl.net/iz7ath/web/02_brew/17_eprom/english/pag03_eng.htm linken elérhető (remélem működni is fog :P )


DE előbb egy másik durva dolgon szeretnék úrrá lenni: a DSP elvileg képes a sztereó üzemre, viszont a behringer "mérnökei" inkább megspóroltak pár vezetéket, és pár filléres alkatrészt...


Első lépésben az IC30-as jelű 4051-es mpx/dmpx kapott egy sziámi-tesót (piggyback), persze nem minden lábat kell összekötni! Amik kimaradtak:1-5 és a 15. láb. A többit viszont rá kell hegeszteni az alatta találhatóra.




A következő lépés szétválasztani monósítást végző vezetékeket (panelon "szétvakarni"). Ezek az R202 és az R203-as jelű ellenállássorok lábainál találhatóak. A lenti oldalukon 3 csatorna vezetékeit lehet szétvakarni, viszont a CH2-ét a szemetek az ellenállás alá rejtették, szal előtte kell elvágni a vezetéket és egy külső 15k-s ellenállást majd beiktatni. (én azokat a vezetéket hagytam meg, ami a furatokhoz közelebb vannak) Ezzel kész is a 4 csatorna, jöhet a master.


(folyt köv.)

2009. február 16., hétfő

Alkatrészek(/g) a kézben, indul a móka...

Megjöttek a rendelt alkatrészek, hozzá is látok a fejlesztéseknek:


először is az effektet gyorsítjuk picit: rendes 48kHz feldolgozás egy új kristály segítségével



sorry, elég xar a fényképező, igy normális közeliket nem tudok csinálni :(

update: szebb és jobb kép :P



Az azért ezen is látható, hogy nem a gyári lapos kvarc van rajta, hanem egy nagy "böszme" :P Viszont ha ilyenünk van, akkor nem lehet pontosan az eredeti helyére tenni, mert nincs neki elég hely.. ellenben ha a túloldalra forrasztjuk, senkit nem fog zavarni.

teszt eredmény: semmi hallható különbség, de sokkel jobb érzés tudni, h 48kHz XD (feltételezem, a bpm-ek megváltoztak.. de ez úgysem érint.. úgyis máshogy lesz később megoldva)

Első tapasztalatoktól a kapcsolási rajzig

Már egy ideje szemeztem a jószággal, aztán egy aukciós oldalon sikerült egy elég jó árban lévőt találni. Szerencsére nem volt 100%-os a cucc(hiányzik a booth level poti kupakostól), így nem is ment nagyon fel az ára :) . Megjött postával, stb, stb..
A doboz kibontása után persze nem egyből a próba jött.. ismeretlen forrás és állapot miatt egyből bele is kukkantottam. Szerintem a keverőpultok nem szeretik a piát.. annak ellenére ez úgy fest, meg lett itatva: a ledsorok műanyag foglalataiban valami folyadék bukkant elő, és az egész panelon sok helyen volt valami ragacsos trutyi. Komolyabb hibát nem találtam, a poti is elég szakszerűen lett eltávolítva.
Kipucol, összerak, próba: hurráá minden műx...vagyis majdnem... az FX valami miatt meg se nyikkant :S
Pár megjegyzés a belsőséggel kapcsolatban: elég csúnya látvány ennyi sok SMD cuccot látni, de végülis nem olyan vészes (volt pár ic, ami úgy nézett ki, mint ami elpuhant, DE NEM! Csak az a ragacsos lötyi égett rá egy picit) ; a tervezés viszont nagyon nem tetsz: ennyire közel a PSU és az amp kimenetek/ a stab-ic-k a doboz aljára vannak csavarozva normális borda helyett/ FX-nek csak az aljára jutott árnyékolás/ nem tudom milyen nyáktervezőt használtak, de bennem elég rossz benyomást kelt ez a csak függőleges-és-vízszintes vezetékelés, lehetett volna néhol 45°-os vagy netán még íves is/ a potiknak nincs közbenső rögzítő-lapja -> ha a potikra tehénkedsz, az alaplap strapabírását teszed próbára/ és valami oknál fogva a VU csak összecsavarotott!!! (legalább 1 csavar) készülékben műx jól.. update: a VU az FX panel eltávolítása után kergül meg.... na ez már tényleg elég durva.
Szétszed, összedug (FIGYELEM, EZ VESZÉLYES DOLOG! CSAK AZ KEZDJEN HOZZÁ, AKI TUDJA, MIT CSINÁL!!) és szkóp híján audiórenszerben hogy lehet "méregetni"?, hát hangszóróval :P Egyik láb a földre (GND), másikkal meg óvatosan taperolni a gyanúsabb ic-k lábazatát. Előtte azért nem árt beszerezni a kapcsolódó ic-k adatlapjait. Szerencsére nincs túl sok típus belőlük.
Ezzel egy darabig elvoltam, de sajnos nem vezetett eredményre. De mivel a gúgli a barátod, sikerült találnom kapcsolási rajzra utaló jeleket a neten - nem is akárhol: a "tanyavilág" sűrűjében - amit később sikerült magamévá tenni (rossz az aki rosszra gondol :P)
Meg is lett a célpont: egy CD4051-es analóg kapcsoló/multiplexer. A 'source' kapcsolóhoz is ez van bekötve, szal 100% hogy valahol ott kell keresni. Igenám, de a bemeneti lábakon sem találtam jelet :( Ez ugyan hogy lehet? Például úgy, hogy nem csak bemenet, hanem mikor nincs rákapcsolva a kimenetre, akkor a GND-re köti ezen lábakat. És igen, a leosztó-ellenállások csatorna felöli oldalán még volt hang, a kapcsoló felölin már nem. Illetőleg itt jön a turpisság: a CD4051 nem sztereó és csak 1 db van belőle! Ez mit jelent? MONO EFFEKT!!!! (bár ezt kisebb próbálgatás után is meg lehet állapítani.. de nekem akkor még nem működött)
Persze a DSP panelen "elterülő domborzat" is sejteti.. ha van valakinek kedve méregetni .. nekem nem volt :P Ellenben a rajta található ic-k nem feltétlenül mono üzemre lettek kitalálva: a cs4220 ADC / DAC (érdekes, hogy ugyanabban a tokban van) ic igenis hogy sztereó! Másik anomália a mintavételezési freki: gondolom páran már elcsodálkoztak a keverő adatlapján, hogy mi a szösz az a ~46kHz, mikor az abszolúte nem szabványos. Hát nem is, de ez csak 1 kvarckristályon múlik: a tisztelt kollégák 12,000MHz-s kvarcot raktak a panelra, a szabványos 48kHz jelhez pedig 12,2880MHz kellene.
Vissza a javításhoz: a 4051 vezérlő-lábainak felhúzó-ellenállását vizslatva végülis meg lett a bűnös: valahol a master poti jobb felső sarkában egy csúnya szakadás, és nincs felhúzás. Darab drót a cd4051 16-os lábáról a felhúzó-ellenállásokig, és voilá :)

Közben azért már jöttek a tervek a fejlesztéshez: sztereósítani az effektprocesszort, átrendezni a tápot.
Majd használat közben újabb ötletek: javított bpm számláló, és sok-sok egyéb apróság .. de ezt majd később írom meg :)