2010. június 8., kedd

Nem felejtettem el

Huh, jó rég jártam itt (bár sztem nem sokan látták/látogatték eddig se a blogot.. mind1).

No szóval vissza a témákhoz - javítani amit a tervezésnél elqrtak.

Egy kis kitérő a komolyabb szerelések előtt
-Szerintem nem én vagyok az egyetlen, akinek a csatorna-potik karakterisztikája b@xa a csőrét. Igen a CH-1 től CH-4-ig jelzett potik. Gondolom nagyon nem gondolkodtak a tervezésnél, csak belerakták a szokásos sztandard erősítő-kapcsolást.. igen ám, de ez nem egy erősítő, hanem keverő! Hogy mi a különbség? Az erősítőnél volume a kimeneti hangerőt szabályozza, rég bevált módszer szerint Logaritmikus potival. A keverőben viszont (mint a neve is utal rá :P ) csatornák jelét kell összekeverni. Ez eddig ok? Nomármost keverésnél általában van egy jel, amire rákeverünk, és itt jön a baki: a log poti 2 szakaszból áll, 1 kevésbé meredek, és egy nagyon meredek (illetve köztük van valamilyen relatíve rövid átmenet). Alap állásban a log poit előbb kicsit emel a hangerőn, aztán meg hatalmasat viszont mivel már amúgy is van egy jel, a poti nagy hányadában (a laposabbik része) semmit nem hallani, elnyomja az eredeti. Viszont amikor beérünk a meredek szakaszra, a poti hosszának már vagy 70%-80%-a van mögöttünk és csak utána lehet bármit is hallani abból amit belekeverünk.
És itt jön az ötlet! Fordítsuk meg a potikat: a meredek szakasz most a bevezető/alacsony-hangerőhöz kerül, így a maradék tartomány már a simább átmenetre fordítható! (sőt, nagyon szerelni sem kell, ui majdnem passzol a poti; van egy 4lábú és egy 2lábú vége, ha a 4lábú 2 szélső lábát begörbítjük, egy-egy vezetéket ráforrasztunk és az átellenes végéig elvezetjük, akkor már kész is van a módosítás)

Íme az összehasonlítás milyen volt, és milyen lett:




-Engem marhára idegesített, hogy nem lehet a crossfader-t kikapcsolni.
De ezennel ennek is vége! Csak türelem és kézügyesség kérdése az egész. (mivel hasonló forgókapcsolókat nem találtam elérhető közelségben ezért a gyárit alakítottam át)
A kapcsoló kiforrasztása után csak át kell vágni az egyik ütközőt (szétszedve a kapcsolót a forgó műanyag tetején vannak), és egy darab fémből vagy vmi keményebb dologból egy üj ütközőt kreálva meg is van a több állás. Én a CH1 állás elé tettem az új állást, de a CH4 után rakva is ugyanazt az eredményt érhetjük el. Az elektronika minden módosítás nélkül tud alkalmazkodni, ha nem kapcsolódik a szokásos 4 álásra a kapcsoló, akkor egyik csatorna sincs az xfad azon végéhez társítva. (ellenben a ledek és a "bpm"-detektor olyankor a CH4-hez rendelődik)



És akkor a komolyabb témáról:
DSP

A programot áttanulmányozva megtaláltam a fejlesztők nevét, és az egyikkel kapcsolatba lépve volt olyan rendes és eljuttatta hozzám a DSP-processzor használati-utasítását (amit szinte sehol máshol nem lehet megtalálni, mert nagyon régi, nincs támogatása és csak papír-könyvben létezik) amit ezúton is szeretnék ismét megköszönni!
Az effekt-panelon van még egy általános mikrokontroller is, ami a kapcsolatért felel a DSP és a külvilág között, de ez elég jól dokumentált 'jószág', semmi különösebb gond nincs vele. (külön hála azért, hogy nem belső-(e)prom-os procival szerelték, akkor ugyanis a teljes panelt szinte ki lehetne dobni...vagy legalábbis jóvel nagyobb meló lenne átépíteni)
Az új programok/effektek még fejlesztés alatt állnak.. ha lesz valami, itt is jelezni fogom. (csak a poén kedvéért: az első DSP-progit már megírtam, csak a betöltő/vezérlő progi nincs sehol -_-' )

Tudom, a dokumentáció a sztereósításról még mindig nem teljes, de lusta vagyok rendesen megírni :P
(Talán egy kis biztatás motiváló hatású lenne :) )